Fundacja Świat w Dłoniach powstała przede wszystkim z myślą o osobach głuchoniewidomych, jednak nasze działania skierowane są także do osób z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu.
Jak działamy?
Z aktualną ofertą wsparcia i realizowanymi projektami możesz się zapoznać w zakładce aktualne projekty.
Klub Głuchoniewidomych
Prowadzimy Klub Głuchoniewidomych, który skupia osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu z Warszawy i okolic, a także z bardziej odległych miejscowości w województwie mazowieckim. Tradycja spotkań Klubu Głuchoniewidomych w Warszawie sięga 1992 r. Została zapoczątkowana przez Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym.
Tematyka spotkań jest bardzo różnorodna. Najczęściej spotkaniom towarzyszą relacje z podróży, praktyczne porady od specjalistów albo opowieści na temat zainteresowań uczestników.
Zapraszamy gości, którzy opowiadają na wybrany temat. Również uczestnicy spotkań nierzadko sami występują w roli prelegenta. Przejawiają też inicjatywę w zakresie wyboru tematyki spotkań. Każde spotkanie to też przede wszystkim okazja do wyjścia z domu, spotkania się z innymi ludźmi, integracji i wymiany doświadczeń.
Spotkania odbywają się dwa razy w miesiącu w Domu Kultury Śródmieście w Warszawie. Zapewniamy wsparcie tłumaczy-przewodników osób głuchoniewidomych w dotarciu na spotkanie, a także wsparcie wolontariuszy i tłumaczy języka migowego w trakcie spotkania.
Jeśli jesteś osobą z niepełnosprawnością wzroku i słuchu i chcesz uczestniczyć w naszych spotkaniach – zapraszamy!
- Skontaktuj się z nami wcześniej, jeśli potrzebujesz wsparcia tłumacza-przewodnika w dotarciu na spotkanie.
Organizujemy także inne formy spotkań grupowych, wspólne spacery, itd. Regularnie spotykamy się przy grach planszowych. Gramy w szachy, warcaby, karcianki i nie tylko. Te spotkania to przede wszystkim okazja do integracji przy wspólnym hobby. Prowadzi je Bartek, głuchoniewidomy miłośnik planszówek.
Wsparcie wolontariuszy i tłumaczy-przewodników
Wolontariusze Fundacji wspierają osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu w czasie organizowanych przez nas spotkań, a także udzielają wsparcia osobom głuchoniewidomym w miejscu ich zamieszkania.
Osobom głuchoniewidomym zapewniamy także wsparcie tłumaczy-przewodników, którzy pomagają w przemieszczaniu i komunikowaniu się. Mogą udzielić wsparcia w dotarciu na organizowane przez Fundację spotkanie, a także podczas wizyty w urzędzie, u lekarza, podczas zakupów czy innych codziennych aktywności.
Nasi wolontariusze, tłumacze-przewodnicy oraz tłumacze języka migowego stanowią zespół zaangażowanych ludzi, którzy w istotny sposób przyczyniają się do realizacji misji Fundacji. Organizujemy dla nich szkolenia, by mogli profesjonalnie wspierać osoby z uszkodzeniem wzroku i słuchu.
Dowiedz się więcej o roli tłumacza-przewodnika w naszej bazie wiedzy.
Jeśli chcesz skorzystać ze wsparcia wolontariusza albo tłumacza-przewodnika, skontaktuj się z nami przynajmniej kilka dni wcześniej przed planowaną aktywnością.
Szkolenia
Prowadzimy szkolenia i warsztaty edukacyjne z zakresu głuchoślepoty i kultury kontaktu z osobami głuchoniewidomymi dla uczniów szkół podstawowych, liceów i szkół wyższych, a także instytucji publicznych, firm i innych zainteresowanych grup. Szkolenia są dostosowane do grupy docelowej i mają na celu uwrażliwianie uczestników na potrzeby osób z jednoczesnym uszkodzeniem wzroku i słuchu.
Jeśli jesteś zainteresowany/a szkoleniem w Twojej instytucji, firmie lub szkole, skontaktuj się z nami.