Nie ma jednej definicji głuchoślepoty. Można spotkać się z wyjaśnieniami tego pojęcia od strony medycznej albo funkcjonalnej. Zgodnie z definicją funkcjonalną, którą opracowało Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, osoba głuchoniewidoma to osoba z jednoczesnym, poważnym uszkodzeniem wzroku i słuchu. Uszkodzenie obu zmysłów sprawia, że kompensacja jednego zmysłu przez drugi jest utrudniona lub niemożliwa. Powoduje to nałożenie się skutków uszkodzenia słuchu i uszkodzenia wzroku. W konsekwencji osoba głuchoniewidoma napotyka specyficzne trudności w komunikacji, poruszaniu się i dostępie do informacji.
Uszkodzenie obu zmysłów powoduje, że osoba głuchoniewidoma niejednokrotnie potrzebuje korzystać z dodatkowych form wsparcia i sposobów komunikacji w stosunku do tych, z jakich czerpią osoby wyłącznie głuche lub niewidome. Mimo to orzecznictwo o niepełnosprawności nie używa odrębnego kodu dla głuchoślepoty.
Grupa osób głuchoniewidomych jest bardzo zróżnicowana. Obejmuje zarówno osoby, które urodziły się z uszkodzeniem jednego lub obu ze zmysłów, jak i takie, których wzrok lub słuch doznały uszkodzenia na późniejszym etapie życia, najczęściej na starość. Również stopień uszkodzenia wzroku i słuchu różni się w obrębie grupy osób głuchoniewidomych. Zalicza się do niej:
- słabosłyszące osoby słabowidzące (największą grupa wśród osób głuchoniewidomych),
- słabosłyszące osoby niewidome,
- słabowidzące osoby głuche oraz
- osoby całkowicie głuchoniewidome (najmniejsza grupa wśród osób głuchoniewidomych).
Funkcjonalne następstwa głuchoślepoty są bardzo różne. Każda osoba głuchoniewidoma może potrzebować innego rodzaju i zakresu wsparcia w zależności od stopnia uszkodzenia wzroku i słuchu. Jednoczesne uszkodzenie zmysłów wzroku i słuchu nieraz wymaga także — poza sferą komunikacji — korzystania ze wsparcia w zakresie dostępu do informacji i przemieszczania się. Usługi takie świadczą tłumacze-przewodnicy dysponujący fachową wiedzą na temat kontaktu z osobami głuchoniewidomymi (w tym sposobów komunikowania się, takich jak daktylografia, odbierana wzrokowo i dotykowo, i alfabet Lorma) oraz znający techniki bezpiecznego prowadzenia osoby głuchoniewidomej, np. w przestrzeni miejskiej.
Przełamując społeczne i infrastrukturalne ograniczenia, osoby głuchoniewidome uczą się, pracują i dążą do samorealizacji na równi z innymi członkami społeczeństwa. Fundacja Świat w Dłoniach wspiera je na drodze do pełniejszej integracji i aktywizacji społecznej, oferując jednocześnie osobom głuchoniewidomym przestrzeń do rozwoju ich zainteresowań i umiejętności.
Czy wiesz, że:
- w Polsce żyje pomiędzy 5000 a 7000 osób głuchoniewidomych?
- około 3 miliony mieszkańców Unii Europejskiej to osoby głuchoniewidome?
- 27 czerwca, w rocznicę urodzin Helen Keller, amerykańskiej głuchoniewidomej pisarki, obchodzony jest Światowy Dzień Osób Głuchoniewidomych?
W ostatnim tygodniu czerwca, obchodzimy także Międzynarodowy Tydzień Wiedzy o Osobach Głuchoniewidomych. Staramy się wówczas szczególnie intensywnie zwiększać świadomość społeczną na temat osób głuchoniewidomych.
Jeżeli jesteś osobą głuchoniewidomą i chcesz skorzystać z proponowanych przez nas form wsparcia albo znasz taką osobę i chcesz dowiedzieć się jak można ją wesprzeć, skontaktuj się z nami.